Tuesday, February 2, 2016

Chia ve egzersiz

Sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı hareket! Chia tohumları egzersiz bakımından da en yakın yardımcınız. Kalıcı sağlık için tüm uzmanlar her gün minimum 30 dakika kadar kalp atışlarını hafif arttırıcı egzersizin çok önemli olduğunu vurguluyorlar.


Egzersiz öncesi midenizi fazla doldurmak istemediğinizde chia hemen imdadınıza yetişebilir. Orta ve Güney Amerika kıtası ve Meksika'da 'Chia Fresca', yani tazeleyici içecek anlamında kullanılan bir chia içeceği aynı zamanda sporcu içeceği görevini de üstlenebilir. Chia Fresca içerdiği lifler sayesinde kana yavaş yavaş karışarak uzun süreli bir enerji sağlanmasını sağlıyor. Bu içecek dayanıklılık sporu (endurans) yapan sporcular arasında da çok favori.


Chia Fresca tarifi;

1 çorba kaşığı Dimyat Gold Chia, bir bardak serin içme suyu veya hindistan cevizi suyu, yarım limon veya lime suyu, eğer isterseniz damak tadınıza uygun doğal bir tatlandırıcı (şeker, agave, pekmez, bal gibi). Chia Fresca'yı içme suyu ile yaparsanız egzersiz sırasında kaybettiğiniz elektrolitleri geri kazanabilmek için içerisine 1/4 çay kaşığı tuz da koyabilirsiniz,
Chia Fresca'nın yapımı çok kolay. Tüm yapmanız gereken chia tohumlarını içerisinde limon suyu, tatlandırıcı ve tuz olan suyun içine karıştırmak ve bekletmeden içmek. Tohumlar su ile karıştıktan sonra bekletirseniz 10 dakika içerisinde jöle kıvamına geleceği için içmek zorlaşabilir. Jöleleşen chia'yı bir kaşık yardımı ile yiyebilirsiniz.

Sağlık dolu, bol sporlu günler dileklerimizle.

Afiyet olsun.

No comments:

Post a Comment