Tuesday, January 26, 2016

Chia tohumları mutfağınızdan eksik olmasın

Antik çağlardan beri Aztek, Maya ve İnka askerlerine güç ve kuvvet sağlayan Chia tohumlarını artık biz de tanıyoruz ve ülkemizde satın alabiliyoruz. Dimyat Gold’un süper besin ürünleri arasında bulunan Chia’yı beslenme programına katmak modern savaşçıların da gücüne güç, kuvvetine kuvvet katmaya devam ediyor. Chia tohumlarının süper olarak tanımlanmasını sağlayan besin değerinin çok yoğun olması. Tohumların en önemli özellikleri arasında çok miktarda omega-3 yağ asidi ve lif bulundurmaları, ayrıca siyah chia tohumları, renklerini ahududu, vişne ve kırmızı pancara da koyu renklerini veren önemli bir antioksidan olan antosiyaninden alıyor. Yani antioksidan özellikleri de çok fazla. Bu da chia tohumlarını en sağlıklı ve süper olarak kabul edilen besinlerin başında kılıyor.


Bu küçücük tohumların omega-3, lif ve antioksidan özelliklerinin yanında, bir diğer özelliği de kabuklarında bulunan suda çözünen liflerin sayesinde sıvıların içerisinde hacimlerinin dokuz katı şişerek içinde bulundukları sıvıları jel kıvamına getirmeleridir.  Bu özellikleri sayesinde chia tohumları kilo kontrolünde yardımcı olarak da tanınıyorlar. Tohumların kendine özel bir tatları olmadığından chialar içine koyduğunuz sıvının tadını alıyorlar. Chia jeli tüketmek sizi saatlerce tok tutarak yemek yeme isteğinizi azaltabiliyor. Kilo kontrolü için önemli bir özellik.


Ayrıca yemeklerle beraber yendiğinde içerdiği lifler sindirimin yavaşlamasına ve yediğiniz yemeklerin yavaş yavaş uzunca bir zamanda kana karışmasına, dolayısı ile yediğiniz yemekten uzun süreli bir enerji sağlamanıza yol açıyor. Bu da chia’nın kan şekerini dengeleyici bir özelliği. Gün boyu kendinizi daha enerjik  hissediyorsunuz.


Chia tohumlarını tüketmenin en kolay yolu sıvılarla karıştırıp içmektir. İşte size hem sağlıklı, hem de çok pratik bir chia smoothie tarifi.


Yeşil Chia Smoothie yapmak için;
bir avuç yeşil üzüm, 
iki avuç ıspanak veya pazı yaprağı, 
bir bardak portakal suyu, 
bir orta boy muz, ve 
bir buçuk çorba kaşığı chia tohumuna ihtiyacınız var.
Tüm malzemeleri bir blendere koyup karıştırdıktan sonra yeşil smoothieniz içmeye hazır.

Chia tohumlarının tüm bu özellikleri bu minicik ama besin değeri çok yüksek ve sağlıklı süper besini mutfağınızdan eksik etmemeniz için gereken nedenler.

Diğer Dimyat Gold chia tariflerine www.dimyat.com.tr web sitesinin 'Süperfood Yemek Tarifleri'ni tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Afiyet olsun.No comments:

Post a Comment